EMFF 2016 Award Nominees

 

Best Student Film Short:

  1. “Home”
  2. “Thornbird”
  3. “Bittersweet Lane”
  4. “Auld Lang Syne”
  5. “Dimensions”  (WINNER)

 

Best Documentary (Short):

  1. “Exploring Seneca”  (WINNER)
  2. “Ghosts In The Mountains”
  3. “The Hemlock Woolly Adelgid – A film about the loss of an ecosystem.”

  

Best Screenplay (Short):

  1. Gabriel Furman – “Mother’s Day”
  2. Paolo Monico – “The Mother”
  3. Drew Leary – “Through The Night”
  4. Tim Larson – “Age of Kaos”   (WINNER)
  5. Al Plancher- “remnants”

 

Best Screenplay (Feature):

  1. Jonathan Cvack – “Road to The Well”
  2. Reputable Delibaş Conquest Weigand – “Kiss of Life”
  3. Liam O’Connor-Genereaux – “Zephyr”   (WINNER)

Best Director (Short):

  1. Dean Ginsburg – “Finding Santa”
  2. Paolo Monico – “The Mother”
  3. Bradley Hawkins – “Roller Coaster”   (WINNER)
  4. Drew Leary – “Through The Night”
  5. Evan Hughes – “Balloon Ride”

 

Best Director (Feature):

  1. Anthony Laura – “Sycamore”   (WINNER)
  2. Senol Sonmez – “Kiss of Life”
  3. Liam O’Connor-Genereaux – “Zephyr”

 

Best Supporting Actor (Short):

  1. Chosen Jacobs – “remnants”   (WINNER)
  2. Dave Nilson – “In Your Prayers”
  3. Collin Ware – “Age of Kaos”
  4. Steve Voldseth – “remnants”
  5. Javier Fernandez – “Think Twice”

 

Best Supporting Actress (Short):

  1. Madison Mae – “remnants”
  2. Ellen Adair – “Through The Night”   (WINNER)
  3. Sylvia Kauders – “The Mother”
  4. Dina Ann Comillo – “Age of Kaos”
  5. Misao Moriya – “Til the End of The World”

 

Best Supporting Actor (Feature):

  1. Micah Parker – “Road to The Well”
  2. Diego Rosende – “Zephyr”   (WINNER)
  3. Marshall R. Teague – “Road to The Well”
  4. Ahmet Saracoglu – “Kiss of Life”
  5. Andy Felt – “Arcadia”

           

Best Supporting Actress (Feature):

  1. Katie Pintado – “Zephyr”
  2. Caitlin Gollogly – “Road to The Well”
  3. Irena Gorovaia – “After the Outbreak”   (WINNER)
  4. Deirdre Lorenz – “After The Outbreak”
  5. Christy Love Lass – “Arcadia”

 

Best Actor (Short):          

  1. Gabriel Furman – “Mother’s Day”
  2. Boris McGyver – “The Mother”
  3. Brandon Alan Smith – “Through The Night”
  4. Andrew Fox – “remnants”   (WINNER)
  5. Hiroyuki Watanabe – “Til the End of The World” 

 

Best Actress (Short):

  1. Mary Testa – “The Mother”
  2. Melissa Leo – “Mother’s Day”
  3. Anna Rose Moore – “Age of Kaos”   (WINNER)
  4. Sarah Hawkins – “Roller Coaster”
  5. Rebecca Blaine Carton – “Introducing Parker Dowd”

 

Best Actor (Feature):

  1. Yang Miller – “Arcadia”
  2. Ali Sunal – “Kiss of Life”
  3. Leo Manzari – “Zephyr”   (WINNER)

Best Actress (Feature):

  1. Olivia Baptista – “Sycamore”   (WINNER)
  2. Eve Smith – “Zephyr”
  3. Hatice Sendil – “Kiss of Life”

 

Best Documentary (Feature):

  1. “Wanda The Wonderful”   (WINNER)
  2. “Saving Jamaica Bay”

 

Best of Fest (Short):

  1. “Age of Kaos”
  2. “Mother’s Day”   (WINNER)
  3. “The Mother”
  4. “Balloon Ride”
  5. “Roller Coaster”
  6. “remnants” 

 

Best of Fest (Feature)

  1. “Zephyr”   (WINNER)
  2. “Road to The Well”
  3. “Kiss of Life”